Inaugurare fantana Balanoaia

Loc de recreere pentru trecatori, la ,,Fantana Rotariana” de la Balanoaia!

Marti, 23 iunie 2014, a avut loc inaugurarea unei noi fantani situata de aceasta data, pe DN 5B, in curbele de la Balanoaia. Investitia realizata de Clubul Rotary Danubius Giurgiu a fost gandita inca de anul trecut, atunci cand rotarienii au amenajat o fantana aproape identica la iesire din comuna Daia. La manifestare au participat membrii clubului rotarian giurgiuvean, alaturi de care s-a aflat presedintele Clubul Rotary Danubius Giurgiu, viceprimarul Alexandru Vladu. Domnia sa a facut o scurta prezentare a investitiei care se ridica la aproximativ 320 de milioane de lei vechi. Un lucru inedit îl constituie faptul ca la Balanoaia sunt sase izvoare si nu unul, iar pentru construirea fantanii a fost nevoie de 30 de metri cubi de beton, 26 metri cubi de piatra sparta, 800 kilograme de fier beton, plus multe altele. Inaugurarea fantanii a fost precedata de o slujba oficiata de un sobor de preoti.

Pentru mai multe fotografii accesati Galerie Foto - Fantana Balanoaia