Mars de sanatate organizat de Clubul Rotary Giurgiu

La fiecare 30 de minute, un roman face infarct miocardic  iar conform statisticilor unul din 3 romani sufera astazi de hipertensiune arteriala. Toate aceste boli pot fi prevenite,  mi?carea zilnica  fiind elementul central al optimizarii modului de viata. Iata de ce marti 24 septembrie la ora 16.30 la sediul clubului Rotary „Danubius” Giurgiu, Alexandru Vladu, noul pre?edinte al clubului ?i dr. Ladislau Pick, vice pre?edinte, au sustinut o conferinta de presa în incinta societatii Total Euro Construct Giurgiu (TEC), în care au prezentat un nou proiect realizat împreuna cu Fundatia Romana a Inimii ?i Societatea Romana de Cardiologie. El va demara la Giurgiu, duminica 29 septembrie, sub titlul ,,Promenada Inimilor”, ?i are ca scop  trasarea unei variante accesibile, cu lungimea de 3 km, în municipiu, pentru desfa?urarea unui mar? al sanatatii. Obiectivul proiectului  este acela de a încuraja persoanele de toate varstele sa faca mi?care , în cadrul masurilor  de preventie a bolilor  cardiovasculare. Aceasta actiune se va desfa?ura concomitent în 25 de ora?e din cadrul districtului 2241 Romania ?i Republica Moldova.

Doctorul Ladislau Pick  preciza la randul sau faptul ca Rotary Club „Danubius” Giurgiu a avut puterea ?i capacitatea de a se angrena în aceasta actiune dovedind   astfel ca acest club pune interesele comunitatii deasupra intereselor personale , subliniind totodata ca nu  toate ora?ele mari ale Romaniei au reu?it sa fie componente la aceasta actiune ce are la baza un proiect  lansat de Organizatia Mondiala a Sanatatii, ce î?i propune reducerea, pana în anul 2025, a impactului bolilor cardiovasculare cu 25 %. Noul pre?edinte al rotaryenilor giurgiuveni, Alexandru Vladu mai spunea ca fericirea fiecaruia dintre noi este strans legata, în primul rand, de starea de  sanatate, precizand  ca aceasta actiune se adreseaza tuturor locuitorilor din municipiu, de la copii pana la oameni varstnici , cu multa pofta de mi?care. Traseul fixat  se întinde de la Bulevardul CFR, intersectia cu strada Garii ?i pana la intersectia str. Bucure?ti  cu Mircea cel Batran ?i în continuare pana în Parcul Alei.

Pentru cei neinitiati amintim ca Alexandru Vladu, viceprimarul municipiului Giurgiu,  a preluat mandatul de pre?edinte al Rotary Club „Danubius” Giurgiu,  mandate cu durata de un an, noua functie preluand-o de la medicul Ladislau Pick,  fostul pre?edinte al acestui Club.